French press – návod na prípravu kávy

Ak si chcete pripraviť dobrú kávu rýchlo a najmä jednoducho určite by ste to mali vyskúšať cez French press. Spôsob takto pripravenej kávy je známy najmä v Európe a severnej Amerike už viac ako 150 rokov.

Ako vlastne French press vyzerá a aké sú jeho východy?

Ide o nádobku tvaru valca, ktorá je často sklenená, či antikórová (výborne sa hodiaca na cesty). Jej súčasťou je pohyblivý piest so sitkom/filtrom. Káva teda nie je filtrovaná cez papierový filter a vďaka tomu dostaneme silnú kávu s bohatou chuťou a arómou. Oproti zalievanej káve má tú výhodu, že filter odfiltruje všetky čiastočky namletej kávy a tým sa nám náš obľúbený nápoj nepreextrahuje.

French press je odporúčaný milovníkom zalievanej kávy, ktorého veľkou výhodou je jednoduchosť prípravy, nízke obstarávacie náklady, čo sa určite neodrazí na kvalite nápoja.

Ako si pripraviť kávu vo French presse?

  1. Najskôr si pripravíme mletú kávu (stredne hrubé, až hrubé mletie, ak je pomletá príliš jemne vystúpi nám horká chuť; na 100 ml vody ide približne 7 g kávy), rýchlovarnú kanvicu, kávovú lyžičku, kávovú šálku a samozrejme kávovar French press.

  2. Vodu v kanvici privedieme do varu. Ideálne je cca 100 vriacej vody naliať aj do French pressu, aby sa zohrial, ktorú následne vylejte. Najlepšie je použiť čo najmäkšiu vodu. Určite nepoužívame minerálne vody.

  3. Pripravenú mletú kávu nasypeme do vyhriateho French pressu. Na naváženie presnejšieho množstvo kávy vám poslúži kuchynská váha.

  4. Krúživými pohybmi zalievajte pomletú kávu časťou vody. Ideálna teplota vody je 96°C. Počkáme približne 30 sekúnd, kým káva „rozkvitne“. Pripravenou lyžičkou všetko dôkladne premiešame a opäť krúživými pohybmi dolejeme zvyšnú vodu zohriatu na 96°C (vodu si dajte medzitým zohriať). Prikryjeme vrchnákom, pričom piest spolu s filtrom ponecháme v hornej časti kávovaru.

  5. Po uplynutí 4 minút začneme pomaly tlačiť piest s filtrom smerom nadol a tým oddelíme namletú kávu od vody.

  6. Hotový nápoj prelejeme do predhriatej šálky (opäť si pomôžeme horúcou vodou z rýchlovarnej kanvice) a vychutnáme si našu vlastnoručne pripravenú kávu.